Як вибрати матеріали та обладнання для опалення


Приступаючи до вибору матеріалів та обладнання для опалення необхідно визначитися з наступних груп питань:

  1. Проект опалення;
  2. Об’єм опалювального приміщення та рівень утеплення;
  3. Енергопостачання;
  4. Джерела нагріву: газ, тверде паливо, електрика, сонячна енергія, комбінована система;
  5. Тип застосовуваних обігрівальних приладів;
  6. Труби та фітинги;
  7. Запірно-регулююча арматура;
  8. Гаряче водопостачання;
  9. Вид циркуляції теплоносія: природний або примусовий;
  10. Тип системи: відкрита або закрита;
  11. Спосіб розведення: однотрубна або двотрубна.

Щоб мати уявлення з цих питань, прочитайте статтю та вибирайте матеріали та обладнання.


1. Проект опалення

Перш ніж розпочинати комплектацію матеріалами та обладнанням та роботи з встановлення опалювальної системи необхідно визначитися з проектом опалення. Потрібний він чи ні? Все залежить від складності роботи та кваліфікації виконавців. Проект опалення дачі чи невеликого будинку кваліфікований спеціаліст може виконати сам. Обов'язкова умова - проект має виконуватися та узгоджуватися із замовником до початку робіт.

Але на жаль, часто бувають помилки - проект не доопрацьовується або зовсім відсутній, зміни вносяться в процесі виконання робіт і після завершення будівництва або ремонту опалення не функціонує, циркуляції немає, а котел не гріє.

Потрібно пам'ятати, що будівництво будь-якої системи потребує ретельного обмірковування та вироблення проекту, з яким можуть ознайомитися всі виконавці і, що особливо важливо, - замовник.

Тому краще, якщо проект виконає спеціалізована організація.

Перший етап при складанні проекту - теплотехнічний розрахунок. Теплотехнічний розрахунок допоможе визначити теплові втрати в будинку.

Окрім розрахунку втрат тепла будинком, необхідно розрахувати гідравліку майбутньої системи.

За допомогою отриманих даних можна визначити опір системи та підібрати опалювальне обладнання, з яким опалення зможе працювати найбільш ефективно.

Коли розрахунки закінчені, знадобляться схеми. Схему системи необхідно обміркувати так само добре, як і розрахунки. Від схеми залежить подача тепла та робота системи в цілому. Варто розрахувати, скільки радіаторів поставити в приміщеннях. Кількість радіаторів та секцій необхідно розраховувати з урахуванням об'єму кімнати.

Не варто забувати і про якість труб. Від матеріалу стінок і діаметра багато в чому залежить тиск та прохідність теплоносія.

При проектуванні системи опалення слід врахувати безліч характеристик та фізичних властивостей матеріалів та обладнання.


2. Об’єм опалювального приміщення та рівень утеплення

Для розрахунків та підбору обладнання потрібно знати об’єм опалювального приміщення, а також конструкцію стін, підлоги, стелі, вікон та дверей та їх теплопровідність.

Це визначається за будівельними кресленнями, або, за їх відсутності, шляхом візуального огляду та вимірів.


3. Енергопостачання

Для подальших розрахунків та підбору обладнання також потрібно знати потужність та характеристики системи електропостачання.


4. Вид палива: газ, тверде паливо, електрика

Система опалення, що працює на газі

Опалення газом зручне і комфортне, проте через ненадійність і високу ціну на газ все більше власників газових котлів змушені від нього відмовлятися повністю або частково і переходити на твердопаливні котли або на комбіноване опалення.

Опалення на твердому паливі

Якщо ви хочете мати надійне та недороге опалення, пропонуємо вам встановити систему опалення на твердому паливі. При цьому тверде паливо в наші дні є практично скрізь і завжди буде доступним як відновлюваний енергоносій. Це можуть бути звичайні дрова, вугілля, тріска, пресовані брикети тривалого горіння, пелети (гранульоване паливо) і т.д.

Твердопаливні котли дуже різноманітні за своєю конструктивною будовою. Вітчизняні та закордонні виробники пропонують різні варіанти твердопаливних котлів.

Електричне опалення

Ви не хочете обтяжувати собі складними пристроями, маєте гарну електричну напругу в мережі та готові платити за простоту та невибагливість системи опалення – тоді ми запропонуємо вам опалення на електриці. Електричний котел може керуватися за допомогою мобільного телефону на відстані та його легко запрограмувати на певний режим роботи вдень чи вночі. Цим досягається додаткова економія електрики.

А якщо у вас 380 вольт, то краще! Встановлення електричного котла на 380 Вольт дозволить дуже швидко нагріти систему опалення та протопити будинок.

Споживачі можуть платити за пільговим нічним тарифом. Для цього необхідно встановити багатотарифний лічильник.


5.Тип застосовуваних обігрівальних приладів

Грамотний підбір радіаторів гарантує надійну роботу системи опалення за оптимальну вартість.

Види радіаторів опалення:

1. Алюмінієві радіатори.

2. Радіатори біметалеві.

3. Радіатори мідно-алюмінієві.

4. Радіатори сталеві.

5. Радіатори чавунні.

У кожного з них є свої переваги та недоліки. Ви можете дізнатися про них детальніше, перейшовши за посиланнями


6. Труби та фітинги

Труби відіграють важливу роль у системі опалення - вони розносять теплоносій по системі і потрібно приділити особливу увагу їх вибору.

Сталеві труби та фітинги (з'єднувальні деталі)

Матеріалом для виробництва сталевих труб служить високоякісна вуглецева сталь.

Сталеві труби довговічні стійкі до високого тиску, гідроударів, стрибків тиску в системі, мають низький температурний коефіцієнт лінійного розширення.

Медні труби

Медні труби є чудовим матеріалом для систем опалення та для систем гарячого водопостачання. Мідь дуже стійка до корозії, що гарантує тривалу експлуатацію трубопроводу.

Це найкращий матеріал для опалення, володіє одним недоліком - ціною.

Поліпропіленові труби та фітинги

Поліпропіленові труби, застосовуються для трубопроводів водопостачання та в системах опалення.

Поліпропіленові труби мають великий термін служби (до п'ятдесяти років!), не схильні до корозії, не забиваються накипом та іншими відкладеннями, не іржавіють, мають малий рівень шуму потоку рідини в них, мають високу механічну міцність, стійкі до розморожування, екологічно нешкідливі.

Поліпропіленові труби дешевше металопластикових більш ніж у 2 рази, особливо це стосується фітингів.

Для зварювання поліпропіленових труб використовують зварювальний апарат, що легко освоюється («паяльник»).

Металопластикові труби

Металопластикові труби, застосовуються для трубопроводів водопостачання та в системах опалення.

Металопластикові труби не схильні до корозії, внутрішній шар труб не накопичує відкладень, великий термін служби, бухти труб великого метражу (50-500 м) що дозволяє укладати трубу на великих площах без застосування з'єднань, вони пластичні, легко гнуться, зберігають надану їм форму, мають мале лінійне подовження при нагріванні.

PEX-труба

PEX-труба - це труба зі зшитого поліетилену, яка відрізняється великою міцністю та стійкістю до високих температур.


7. Запірно-регулююча арматура

Стабільна робота системи опалення неможлива без регулювання, вимкнення та перемикання. Для цих цілей застосовується запірно-регулююча арматура: кульові крани, дво- трьох-чотириходові крани та клапани, зворотні клапани та інше.

Запірно-регулююча арматура здійснює регулювання потоку теплоносія опалення та до її надійності, міцності та довгостроковості висуваються високі вимоги.


8. Гаряче водопостачання

Для приготування гарячої води можна використовувати опалювальний котел, а також накопичувальні або проточні водонагрівачі.

Для нагрівання води за допомогою опалювального котла можуть використовуватися такі варіанти: це може бути двоконтурний котел або одноконтурний котел з підключеним до нього бойлером непрямого нагріву.

Двоконтурні котли можуть бути як із проточним теплообмінником ГВП, і з вбудованим бойлером. Перший варіант найбільш компактний (частіше настінний) і цілком прийнятний для будинків з невеликою або середньою витратою гарячої води. Варіант із двоконтурним котлом в першу чергу для тих, хто планує використовувати одночасно лише один душ та рукомийник, максимум два душі. Для будинку з однією душевою кабіною може вистачити двоконтурний настінний газовий казан потужністю 24-30 кВт. Якщо ж у вашому будинку планується одночасно використовувати два душі, то варто звернути увагу на моделі потужністю приблизно 40 кВт. , якому знадобиться промивання.

Менш страшна жорстка вода варіантів з використанням бойлера. Його доведеться очищати від накипу набагато рідше, ніж проточний теплообмінник. Крім того, вбудований бойлер дозволяє запасти 45-60 літрів (залежно від моделі) гарячої води, що постійно готові до використання.

Якщо ж у вашому будинку багато точок водорозбору, то без потужного котла та підключеного до нього бойлера непрямого нагріву великого об'єму не обійтися.


9. Вид циркуляції теплоносія: природна чи примусова

Системи водяного опалення бувають з примусовою та природною циркуляцією. У системі з примусовою циркуляцією теплоносій переміщується за допомогою циркуляційного насоса. Достоїнствами такої системи є: комфорт (є можливість регулювати і підтримувати задану температуру в кожній кімнаті), невеликий діаметр труб, менша різниця температур нагрітої води, що виходить з котла і повертається в котел остигнула (збільшує термін служби котла). Єдиний мінус таких систем – насос потребує наявності електрики. У системі з природною циркуляцією насоса немає. Циркуляцію у ній забезпечує гравітаційна сила, викликана неоднорідністю середовища (градієнтами температури та щільності). Для такої системи потрібні труби великого діаметру, суворо витримані ухили і вона дуже важко піддається регулюванню. Головний недолік гравітаційної циркуляції - низький ККД системи опалення, а як наслідок - підвищена витрата палива.


10. Тип системи: відкрита або закрита

Крім того, системи опалення можуть бути відкритого та закритого типу. У першому випадку для компенсації розширення теплоносія (води або антифризу) у системі опалення використовується відкритий розширювальний бак. У другому – застосовується закритий мембранний бак. У відкритій системі розширювальний бак повинен встановлюватись у найвищій точці системи. У закритій – мембранний бак розміщується у будь-якому місці. Система закритого типу має масу переваг проти відкритої. Ось основні: 1) бак можна розташувати там же, де і котел, 2) немає контакту води та повітря, а, отже, і можливості розчинення у воді додаткового кисню (що продовжує термін "життя" радіаторам і котлу), 3) можливість створити додатковий тиск навіть у верхній точці системи опалення, що зменшує ризик утворення повітряних пробок у верхніх радіаторах.


11. Спосіб розведення: однотрубна або двотрубна

Існує два основних способи розведення - однотрубна та двотрубна. При двотрубній до кожного радіатора підведено дві труби - "пряма" та "зворотна". Ця розводка дозволяє мати однакову температуру теплоносія на вході до всіх приладів. Двотрубна розводка може бути двох типів:

а) з паралельним підключенням радіаторів

б) променева (колекторна), коли від колектора "променями" до кожного опалювального приладу підводяться дві труби – пряма та зворотна. Нестача променевої системи - велика витрата труб. Гідність - легке регулювання опалювальних приладів та балансування системи.

При однотрубному розведенні теплоносій переходить послідовно від одного радіатора до іншого, при цьому остигаючи. Таким чином, останній радіатор у ланцюжку може бути значно холоднішим за перший. Практично за всіма параметрами двотрубна система краща. Єдина перевага однотрубної - нижча вартість.






© ТОВ "Нові технологіі" 2016